Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Paczkomaty inPost) już od 100,00 zł.
Moje sposoby na skuteczną naukę angielskiego w domu
42.jpg

Jako nauczyciel języka angielskiego oraz mama mówiąca na co dzień do swoich dzieci po angielsku, muszę zadbać także o swój poziom językowy. Jak ja to robię? Oto kilka propozycji, do korzystania z których gorąco Cię namawiam. Pomysły te także wykorzystuję z moimi uczniami, więc jeśli jesteś nauczycielem zaproponuj poniższe pomysły swoim podopiecznym.


Niewiele, ale regularnie. To chyba najważniejsza zasada w przyswajaniu sobie języka obcego. Ustaw sobie plan dnia w taki sposób, abyś mógł/mogła znaleźć czas na wykorzystanie któregoś z poniższych pomysłów. Ja od jakiegoś czasu CODZIENNIE wstaję ponad godzinę wcześniej niż reszta domowników i ten czas przeznaczam między innymi na udoskonalenie swoich umiejętności językowych. Ale możesz to zrobić w ciągu dnia. W czasie drzemki Twojego dziecka. W czasie bajek. W czasie prasowania.


Słuchaj. Wszystkiego co się da, najlepiej prosto z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych czy Kanady. Radia, podcastów, audiobooków. Załóż specjalny notes i słuchając notuj słówka, a lepiej jeszcze całe wyrażenia, które wpadną Ci w ucho. Albo które należy sprawdzić. A potem wróć do nich kolejnego dnia, tygodnia. I tak codziennie. Możesz słuchać:

  • LBC – brytyjskie radio, którego słucham CODZIENNIE. Serio. Dzięki temu jestem na bieżąco nie tylko w tym co się dzieje w Wielkiej Brytanii, ale także ze słownictwem, które następnie wykorzystuję na lekcjach z moimi uczniami. Radia tego słucham od 2009 roku i to dzięki temu mówię po angielsku z brytyjskim akcentem (niektórzy twierdzą, że nawet bardzo ładnie ;-) Spróbuj i Ty TUTAJ

  • BBC Learning English seria „English at Work”. To ulubiona seria moich uczniów (moja zresztą też!). Niby business English, ale osadzony w bardzo atrakcyjnej i zabawnej formie. Odcinków jest 66 i polecam słuchać od samego początku, gdyż jest to historia, która się rozwija z kolejną częścią. Wprowadzenie do serii jest TUTAJ a odcinek pierwszy - TUTAJ

  • BBC Learning English seria „The English We Speak”. Tu znajdziecie serię 3-minutowych podcastów, dzięki którym będziesz na bieżąco z nowym (i nie tylko) słownictwem i wyrażeniami po angielsku. Nie wiesz kto to „frontliner”? Wskocz TUTAJ. Chciał(a)byś posłuchać o „a wake-up call”? Odsłuchaj TEGO podcastu. 

  • BBC Learning English seria "6-minute English". A to seria, w której możecie posłuchać 6-minutowych rozmów na konkretne tematy, a tym samym wzbogacić swoje słownictwo. Do wyboru, do koloru. Sprawdź TUTAJ.
  • Phrasal Verb A Day – 2-3 minutowe podcasty z phrasal verbs (czyli np. pop in, play up). Fajnie wytłumaczone, dużo przykładów. Odcinki od 1 od 150 są darmowe. Zerknij TUTAJ


Oglądaj. Telewizję, filmy, seriale, kanały na YouTube. Oto garść pomysłów:

  • Netflix, HBO GO etc – wiadomo. Jeśli poziom języka w danym serialu jest dla Ciebie zbyt wysoki, spróbuj z napisami. Jeśli nadal Cię to męczy, poszukaj innego serialu. Oglądanie ma sprawiać przyjemność, a wysiłek, który wkładasz w zrozumienie nie powinien w dużym stopniu zaburzać tej przyjemności.

  • Lexical Lab. To kanał na YouTubie prowadzony m.in. przez Hugh Dellar'a – nauczyciela z pasją do rozwijania zasobu słownictwa swoich uczniów. Miałam szczęście uczestniczyć w jego szkoleniach na żywo i bardzo dużo się na nich nauczyłam. Na kanale znajdziecie filmiki m.in. z serii „One Minute English” gdzie Hugh opowiada i tłumaczy słówka i wyrażenia w języku angielskim. Zerknij TUTAJ.

  • Speak English With Vanessa. To niedawno odkryty przeze mnie kanał na YouTube, prowadzony przez Amerykankę. Vanessa w niedługich filmikach (publikowanych zawsze w piątek) z uśmiechem na twarzy pomaga jak mówić po angielsku w naturalny i płynny sposób. Śledź Vanessę TUTAJ.

  • TED. To chyba dla przypomnienia. Bogactwo tematów. Warto czasami wrócić i dać się zainspirować, po angielsku oczywiście. TUTAJ.


Czytaj. Artykuły online, prasę anglojęzyczną. Zasubskrybuj sobie newsletter tematu, który Cię interesuje w języku angielskim. Zalajkuj/zacznij obserwować anglojęzyczne profile w temacie, który jest bliski Twoim zainteresowaniom.


Angielsko-angielskie słowniki. Sprawdzaj znaczenie, synonimy, przeciwieństwa, kolokacje, idiomy, wymowę. Rób notatki. Wracaj do nich. Oto słowniki online, z których korzystam:


Stare podręczniki, notatki. Poszukaj na strychu lub głęboko w szafie książki czy zeszytów ze szkoły średniej czy z lektoratu na studiach. Weź kolorowe markery i zaznaczaj słówka. A po kilku dniach do nich wróć i powtórz. Przy okazji taki powrót do wspomnień z lat młodości na pewno wprawi Cię w dobry humor.


A jak Ty doskonalisz swój język? Napisz do mnie na adres angielskizmaja@gmail.com albo skontaktuj się ze mną poprzez media społecznościowe.


A jeśli artykuł uważasz za wartościowy, podziel się nim z kimś, komu zależy na rozwoju językowym albo kto akurat teraz potrzebuje popracować nad swoim angielskim.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl