Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Paczkomaty inPost) już od 100,00 zł.
3 sposoby jak urozmaicić dzieciom czytanie
38.jpg

Czy czytasz ze swoimi dziećmi książki n-ty raz z rzędu? Czy zawsze robisz to w ten sam sposób? Zapraszam do lektury artykułu, w którym opowiem Ci jak z moimi dziećmi czytam książki, nie tylko po angielsku. A jako że książek w domu mamy duuuużo i czytamy codziennie (zarówno po polsku jak i po angielsku) to staram się uatrakcyjnić moim dzieciom ten cudowny czas spędzony razem.


Do rozwinięcia tematu zainspirowały mnie także wiadomości o ciepłym przyjęciu Mai przez Małych Czytelników. Chcę Wam pokazać, że czytanie tej książki to świetna zabawa, nawet kiedy zaniknie już “efekt świeżości”. Oczywiście będzie nam towarzyszyć Maja, ale moje pomysły możecie wykorzystać z dowolną książką w dowolnym języku.


Pomysł 1. Zmęczony rodzic.

Metoda ta przyda się w sytuacji kiedy dziecka zna książkę dobrze lub bardzo dobrze. Przy kolejnym czytaniu zapowiedz dziecku, że jesteś dosyć zmęczony/a i poproś, aby słuchało uważnie. Następnie celowo zmieniaj pojedyncze słowa, a nawet zdania, czekając aż dziecko Cię samo poprawi.

Kilka przykładów. W mojej książce Maja przedstawia się “My name's Maja”, zamiast tego możesz użyć innego imienia. W sytuacji kiedy tata kupuje bilety do zoo mówi “Three tickets, please”, możesz zmienić liczebnik bądź też zamiast “please” powiedzieć “thank you”. A kiedy Pan Brown oprowadza Maję po jej nowym domu pokazując jej każde nowe pomieszczenie, zamiast “This is your kitchen” powiedz “This is your bathroom”.

Metoda ta aktywizuje słownictwo i wypowiadanie się, nie tylko w obcym języku. Moje dzieci bardzo to lubią i mają ogromną satysfakcję kiedy mogą poprawić mamę.


Pomysł 2. Aktywne czytanie.

Czytaj dziecku książkę najpierw bardzo pooowoooli, a potem bardzo szybko. Bardzo głośno, a następnie szeptem. Bardzo radośnie, a potem bardzo smutno. Baw się intonacją, zabaw się w aktora, nie bój się przesady i przejaskrawień. Dzieci dużo łatwiej wchodzą w narrację jeśli emocje są jasno przez czytającego zarysowane. Możesz też spróbować źle dobrać intonację do tekstu – twoje dziecko natychmiast to wyłapie i dumnie Cię poprawi.

Czytaj dziecku aktywnie, pokazuj palcem. Od czasu do czasu zatrzymuj się i zapytaj dziecko co się dalej może wydarzyć.


Pomysł 3. Can you spy?

Czyli odszukaj na obrazku. Zadawaj pytania (w wybranym przez siebie języku) typu:

  • Can you spy...?
  • Can you spot...?
  • Are there any flowers in the picture?
  • How many flowers can you see?

Pamiętaj o tym, aby pochwalić twoje dziecko i docenić jego wysiłek. Możesz użyć: Very good! Well done! Good job! Fantastic!

W zależności od stopnia zaawansowania, użyj przyimków (behind, next to, under, to the left etc) opisując położenie przedmiotu.


Tę metodę zastosuj przy słownikach obrazkowych i bogato ilustrowanych pozycjach, do których należy moja książka. Zobacz środek TUTAJ.


Który z pomysłów przypadł Wam lub Waszym dzieciom do gustu? Koniecznie daj mi znać czy to przez wiadomość email czy to przez media społecznościowe.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl